Ma 2021. 10 24.
Salamon, Antal napja van.
Látogatók száma : 51110919    
Honlapkeszites

Jó kezdet, újabb ezer évre

Miért rendezett múlt szombaton egyházzenei fesztivált a jubileumát ünneplõ Zala megye önkormányzata? – merülhet föl valakiben. Hiszen István király a vármegyék mellett püspökségeket, egyházmegyéket is alapított. Az egyik legfiatalabb, a 16 éve alapított kaposvári, éppen e hét szombatján tart hasonlót. (Az ezeréves Zala ünnepségsorozatát záró esemény Cecília-nap közeli idõzítése szerencsés véletlen.) A választ már az egyik zsûritag, a KÓTA fõtitkára, Vadász Ágnes megadta köszöntõjében, arra a tényre utalva: a kórusmûvek 90%-a egyházi mû. Ennek okát keresve pedig könnyen juthatunk el a régi igazságra: az emberi lélek természeténél fogva keresztény, azaz nyitottak és képesek vagyunk rá, lényegünkhöz tartozik, hogy a teremtésben kapott fejlõdési lehetõséget megvalósítsuk. Fölemelõ zenében merítkezhettünk meg a résztvevõ 16 kórusnak köszönhetõen, akik a történelmi Zala megye egész területérõl érkeztek.


Történelmit írtam, hiszen a horvátországi Muraköz megyéhez került Csáktornya is elküldte remek kórusát, természetes módon fölvállalva a közös ezer esztendõt. A Josip Štolcer Slavenski kórus Senka Bašek-Šamec vezényletével kedves gesztussal egy magyar (Deák-Bárdos György: Eli! Eli!) és egy kortárs horvát (Branko Starc: Cantate Domino) mû fergeteges elõadásával aratott sikert. Bizonyára érdektelen itt a hazaiak között bármiféle rangsort állítani, megteszi majd ezt segítõ szándékkal a szakma, továbbképzési lehetõségnek is tekintvén a találkozót. Amikor tehát felsorolom a kórusokat, az öröm és a csodálat íratja velem: mennyi kincsünk van a megyében! A Kerti Sándor Kulturális Egyesület Kórusa Tornyiszentmiklósról, az Ádám Jenõ Zeneiskola Kórusa Lentibõl, a Szent Rita Vegyeskar Zalaszabarból, a Rózsatánc Kórus Csesztregrõl, az Allegrezza Kamarakórus Alsópáhokról jött a felsõtemplomi délutánra. A karnagyok és pedagógusok érdemét nem kisebbíti, ha beszámolok az alsópáhokiak karnagyának, Kovács Klárának tapasztalatáról. Megalakulásukat hat éve a leendõ kórustagok kényszerítették ki. Családok is énekelnek, a három Ábrahám-lány közül Brigitta már a Zeneakadémián tanul. A Vox Varietas Kamarakórus Letenyérõl, a Canterina Kamarakórus Zalaegerszegrõl, az Orchidea Kamarakórus Gellénházáról, a Királyi Kórus Szepetnekrõl érkezett. Büszkeség tölthet el minket: hat kórus képviselte városunkat! Kettõ kimondottan templomi kórus: a felsõtemplomi és a miklósfai. Kettõ gimnáziumi: a batthyánys Virág Benedek és a piarista Mathia Károly Vegyeskar. Városunk Vegyeskara és a Szivárványból Farkas Ferenccé átkeresztelõdött énekegyüttes tette teljessé a sort. A minden elismerésre méltó szervezõ, a ZMKI jövõre megyénk más városában rendezi meg a 2. Zalai Egyházzenei Fesztivált. Érdemes tehát kórusainknak az útiköltség érdekében már elõre gondolkodni és pályázni, hogy ott se legyenek kevesebben. Zala megye második évezredének kezdetén.
P.J.2009-11-19 11:49:24


További hírek:


KULTÚRA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül