Ma 2023. 3 22.
Beáta, Izolda, Lea napja van.
Látogatók száma : 54765999    
Honlapkeszites

Kiállítják az idõkapszulát

Elkészült az átázott dokumentumok restaurálása, így május 27-én, pénteken 14 órakor a Thúry György Múzeum a nagyközönségnek is bemutathatja a 48. közös gyalogezred Deák téri emlékmûve talapzatában talált idõkapszula tartalmát. Megnyitó beszédet mond dr. Ligeti Dávid, a Veritas Történetkutató Intézet tudományos munkatársa és Balogh László, városunk Humán Bizottságának elnöke.


Két éve országos érdeklõdést váltott ki, hogy a Petõfi szobor talapzatának felújításakor egy hétfõi napon a Kuzma Gránit szakemberei egy 80 évvel ezelõtt elindított üzenetre bukkantak. A múzeumba szállított fémhenger felbontásakor – melyet a történész végzettségû akkori polgármester, Cseresnyés Péter is nem kevés várakozással figyelt – egy vászonba göngyölt üveghenger került elõ. Az elhelyezõk gondossága ellenére a beszivárgott víz nyomot hagyott a borítékba csomagolt korabeli fémpénzérméken, a szobor tintával írott alapítólevelén, a gyalogezred kitûzõjén, az utolsó ezredparancson, az 1934. szeptember 2-i ünnepélyes avatás meghívóin. Ám a 37 éves kiváló keszthelyi könyv- és papírrestaurátor ennél nehezebb feladatokkal is megbirkózott már. Gönczi Péter többek közt Göttingenben a Gutenberg Bibliát, itthon a Thuróczy Krónikát, Papp Simon térképeit, városunk régi protokollumait mentette már meg, referenciái most egy ilyen ritkasággal gyarapodnak. - Híd vagyunk múlt és jövõ között. – fogalmazta meg két éve Nagykanizsa polgármestere. És egy ilyen, az idõkapszulába zárt üzenet segít abban is, hogy megtudjuk, mi járt azoknak a fejében, akik – mint a szobra minapi avatásakor újfent megidézett Bethlen István is - az elsõ világháború veszteségei után hazánkat ismét talpra állították.

Kanizsa2016-05-25 05:36:00


További hírek:


PROGRAMAJÁNLÓ ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül