Ma 2021. 6 18.
Arnold, Levente, Doloróza napja van.
Látogatók száma : 50158121    
Honlapkeszites

Lámpagyújtogatóval akár világíthatna is
115 évvel ezelõtt, 1894. július 1-jén gyulladtak ki az elsõ elektromos lámpák városunkban. Ezzel megkezdõdött Nagykanizsán 240, Kiskanizsán pedig 25 petróleumlámpa lecserélése. A külsõ városrészekbõl 1910-ben tûntek el az utolsók.

Az évfordulóra Tarnóczky Attila helytörténész elkészíttette az 1840-ben felállított utcai olajlámpák egy makettjét, mely lámpagyújtogató alkalmazásával akár világíthatna is.
A hajdani sajtóban olvasott az utcai világítás történetérõl, és a Thúry György Múzeumban is talált az 1860-as évekbõl származó olyan fényképeket, amelyek az elsõ utcai olajlámpákat is ábrázolják. Ezek alapján sikerült lokálpatrióta támogatók segítségével a lámpát korhûen elkészíteni, és a Széchenyi téren felállítani. Az erre járók, ha elolvassák az oldalán lévõ ismertetõt, megtudhatják, mit is csináltak hajdanán elõdeink. Tarnóczky Attila abban is reménykedik, hogy a városunkba érkezõ kirándulók a sétáik során öt percre megállnak itt, és jobb érzéssel mennek tovább nézelõdni

Évszázadokon át csak a holdfény világította meg éjente a kanizsai utcákat. 1821-tõl a Piac tér kereskedõi lámpásos éjjeliõrökkel kezdték õrizni boltjaikat, majd itt-ott állandó jellegû utcai lámpák jelentek meg.
1839-ben 43 taggal megalakult a Lámpa Egyesület, amely 1840-ben 40 repceolajjal üzemelõ lámpát állíttatott. Azokat Jack Frigyes helyi órás és bádogos készíttette. Cilinder lámpaüvegeit a vétyemi, a síküveget a daruvári huta szállította. A 85-re szaporodott lámpákat 1868-tól a város mûködtette vállalkozókkal, majd 1874-tõl – fövegükön városi jelvényt viselõ – lámpagyújtogatóival. Ekkor a meglévõ 120 mellé 34 újabb lámpát is üzembe helyeztek. Idõközben az olajlámpákat felváltották a petróleumlámpák.
” Babochay János városbíró, a Lámpa Egyesület tagjának véleménye szerint „Az utcai lámpa nem arra való, hogy velágítson, hanem arra, hogy erányítson.

B.E.

2009-07-02 13:13:46


További hírek:


KRÓNIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül